Corona Virus Salgını Sebebi ile Kısa Çalışma Ödeneği Talep Edilebilir mi?

Kısa çalışma ödeneği, salgın hastalık yahut kanunda geçen ekonomik kriz ve bunun gibi zorlayıcı sebeplerin varlığı halinde çalışmanın durdurulduğu yahut kısmi çalışma hallerinde işçilerin ekonomik anlamda korunması maksadı ile getirilmiş olan bir düzenlemedir.

Corona Virus tehlikesi de ülkemizde son dönemde çalışma hayatını durma noktasına getirmiş olup, işçilerin işsiz kalmalarına sebebiyet vermiştir. İşçinin kısa çalışma ödeneği için İş Kur’a yapacağı başvuru iş müfettişleri tarafından değerlendirilir ve işçinin ödenek için yeterli şartları taşıdığına kanaat getirilirse verilir.

İşçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte, çalışma süreleri ve işsizlik sigortası primi ödeme gün sayısı bakımından  işsizlik ödeneğine hak kazanmış olması  gerekir.

Günlük kısa çalışma ödeneğinde; sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınır ve günlük ortalama brüt kazancının %  60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçemez.

Originally posted 2020-03-24 13:35:14.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.