Bedelli Askerlik Sebebi İle Kıdem Tazminatı Alınabilirmi?

Başvurucu işçinin, bedelli askerlik hizmeti yapacak olması nedeniyle işyerinden bir yıl ve daha fazla sürede çalışıyorsa işverene başvurup, kıdem tazminatını isteme hakkı vardır. İşveren askerlik sebebi ile işten ayrılacak olan işçinin kıdem tazminatını ödemek durumundadır. 21 günlük temel askerlik eğitimi süresinde; işçi olarak çalışanlar ücretsiz izinli, memurlar da aylıksız izinli sayılmaktadırlar.

Eğer işveren kıdem tazminatı ödemezse; işçinin mahkemeye başvurma hakkı vardır.

Bununla beraber, kıdem tazminatını alanlar işsizlik maaşından da yararlanabileceklerdir. Burada önemli olan, işsizlik maaşı için gerekli şartları yerine getirilmiş olunmasıdır. Başvurucu işçi, son 120 gün aralıksız işsizlik sigortası primi yatırmış ve son 3 yıl içinde de 600 gün prim ödemiş olması halinde, askerlik dönüşü işsizlik maaşı için başvurabilirler.

Askerlik dönüşü, işçi aynı işyerinde işverenin kabulü halinde çalışmaya devam edebilir. Başvurucu işçi askerlik dönüşü iki ay içinde işverene çalışmak isteğini iletirse işverenin kabulü halinde işine devam eder, eğer işveren kabul etmezse üç aylık maaşı kadar tazminat ödemeye mahkumdur.

Av. Zeynep Yargıç

Originally posted 2018-09-20 06:47:26.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.