Velayetin Değiştirilmesi Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı boşanmadan sonra taraflar velayet değişimi için talepte bulunulabilir. Bunun bir süresi yoktur. Ancak velayet değişikliği için kesin bir değişiklik sebebi var olmalı ve değişiklik ancak çocuğun üstün yararı söz konusu ise mümkün olmaktadır.

Eğer velayetin kimde kalacağı boşanma davasında karar verilmiş ancak sonradan ortaya çıkan bir sebep dolayısı ile eşlerden biri diğeri aleyhine bu davayı açacak ve velayetin ne sebeple değiştirilmesi istediğini ispatlamak zorunda kalacaktır. Eğer çocuğun üstün yararı çocuğun düzenini değiştirmeyi gerektiriyorsa hakimin kararı da bu yönde olacaktır.

Çocuğun kişisel bakımı, bedensel gelişimi, menfaatleri neyi gerektiriyorsa hakimin kararı da bu yönde olacaktır. Burada esas olan çocuğun menfaatidir. Hakim bu tip davalarda çocuğun yararına hareket edecek ve koruma yükümlülüğünü kim daha iyi gözetecekse velayeti ona verecektir.

Ana babanın kısıtlanması, çocuğa karsı ihmalkar davranışlar gösterilmesi, kişisel öz bakımı ile ilgilenilmemesi, yeni yapılan evlilikte yeni eşin çocuğa eziyet etmesi velayet değişikliği için sayılan geçerli sebeplerdendir.

Av. Arb. Zeynep Yargıç

Originally posted 2018-09-12 11:40:48.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.