Soybağının Redddi ve Kurulması

avukat derya kuşaslanEvlilik devam ederken veya evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz(300) gün içinde doğan çocuğun babası kocadır.

Evlenmeden başlayarak en az yüzseksen(180) gün geçtikten sonra ve evliliğin sona ermesinden başlayarak en fazla üçyüz(300) gün içinde doğan çocuk evlilik içinde ana rahmine düşmüş sayılır.

Yukarıda belirlenen süreler dahilinde dünyaya gelen çocuk, evlilik birliği içinde doğmuş sayılacaktır. Şayet, her ne kadar evlilik birliği içinde doğmuş ise de, çocuğun babasının bir başka kişi olması halinde yasada belirlenen hak düşürücü sürelerde dava yolu ile bu durumun düzeltilmesi gerekir Şöyle ki; Koca, doğumu ve baba olmadığını veya ananın gebe kaldığı sıra da başka bir erkek ile cinsel ilişkide bulunduğunu öğrendiği tarihten itibaren başlayarak 1 yıl içinde, Çocuk ergin olduğu tarihten başlayarak 1 yıl içinde soy bağının reddi davası açması gerekir. Ergin olmayan çocuğa atanacak kayyım, atama kararının kendisine tebliğinden başlayarak 1 yıl içinde bu davayı açabilecektir. Nüfusta kayıtlı baba ile çocuk arasındaki soy bağının kaldırılması sonucunda, biyolojik baba tarafından çocuk tanıma yada dava yolu ile nüfusuna kaydettirilebilecektir.

Av. Derya Kuşaslan Yılmaz

Originally posted 2019-03-15 17:27:26.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.